🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Какво ще стане с ЕС след германските избори

Заедно с френския президент Еманюел Макрон Меркел ще започне внимателни реформи в еврозоната, отбраната и финансите на съюза

Темата накратко

- След като Меркел получи четвърти мандат, френско-германският мотор на съюза ще започне промени в ЕС.

- Накрая ЕС ще мръдне толкова напред, доколкото е готова да стигне Германия по отношение на еврозоната, отбраната и миграцията, данъчните и социалните политики.

- Разместванията отварят възможности и за България, която е поканена основно, защото не се държи като Полша и Унгария.

Когато Ангела Меркел реши да се кандидатира за четвърти мандат като канцлер на Германия, Доналд Тръмп точно беше спечелил изборите в САЩ, шокът от Brexit заплашваше да събори ЕС, а Марин льо Пен изглеждаше с нелоши шансове да влезе в Елисейския дворец, което вече съвсем щеше да довърши многострадалния съюз. Като награда това, че не изостави в такава буря Германия, Европа, че и целия свободен свят, за чийто лидер бе титулувана, Меркел получи Еманюел Макрон - третият френски президент при нейното управление и първият, който засега изглежда способен да застане до нея на кормилото на ЕС.

Сега самата Меркел се е отправила към предизвестена победа на изборите на 24 септември и дори влизането в Бундестага на евроскептичната и ксенофобска партия "Алтернатива за Германия" (АГ) няма да застраши триумфа й. Така популизмът и от двете страни на Рейн е укротен, а некоронованата кралица на Европа и нейният френски Юпитер могат да обновяват ЕС, като ремонтират еврозоната, създадат истински отбранителен съюз, укрепят Шенген, затворят пробойните в миграционната политика и изобщо ще задвижат голямата френско-германска визия, която досега беше в режим "пауза", докато кампанията във Федералната република отмине.

Да строим съюза нов

Поне така звучи прогнозата на оптимистите. Към тях миналата седмица се присъедини председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който в речта си "За състоянието на Съюза" обяви, че "вятърът се е върнал в платната на ЕС" и се отваря възможност за изграждане на "една по-обединена и силна" Европа. В нея страни като България и Румъния не само няма да бъдат оставени във втора глуха, но и ще им се помогне да влязат по-бързо в еврозоната и Шенген.

Реалността обаче може и да е по-различна. "Нито Берлин, нито Париж имат конкретен план", казва пред "Капитал" Даниел Грос, директор на Center for European Policy Studies. Още по-малко пък имат общ такъв. По-скоро ситуацията е, че Франция не знае какво иска, а Германия знае какво не иска.

Освен това оптимизмът на Юнкер бързо беше охладен. Холандският премиер Марк Рюте саркастично отбеляза, че председателят на ЕК е "романтик", който има видения и трябва да се лекува, а освен това "има твърде много опасения за контрола на границите и корупцията" в България и Румъния, за да се съгласи страната му да ги пусне в Шенген. Макар и по-любезно, същото казаха Германия и Австрия - че не искат нови страни да се присъединяват към пространството за свободно движение в близко бъдеще.

За еврозоната реакцията не беше по-различна. Виена каза твърдо "не", германските медии избухнаха, че след драмата с Гърция би било "направо безразсъдно" да се приемат страни, които са толкова далече икономически от държавите от Северна Европа, а председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум сухо обобщи, че подобно нещо "не е нито мъдро, нито реалистично".

"Представата на Юнкер, че сега има отворен прозорец в следващите месеци да се направят много неща, които никой не е мислил за възможни, а сега изведнъж са възможни, е до голяма степен пожелателно мислене. Скептицизмът от страна на Германия за движение напред ще нарасне", прогнозира пред "Капитал" Гунтрам Волф, директор на брюкселския аналитичен център Bruegel.

Една от причините е, че всъщност изборите в неделя, макар и лишени от интрига кой ще победи, съвсем не са просто подробност. "Мнозина казват - о, това е важно само за Германия, но няма да промени германската позиция за ЕС. Аз изобщо не съм убеден в това. Мисля, че ще видим доста голямо изместване в германския парламент", казва Гунтрам Волф. С влизането на АГ, на Партията на свободните демократи (ПСД), която заема все по-твърди позиции за еврозоната и отхвърля идеите на Макрон, а също и на Левите, които не са напълно проевропейски, в Бундестага може да има 25% депутати, които са критични към цялата европейска конструкция. "Сега евроскептиците са в общи линии 0%. Това ще бъде голяма промяна. И ще има отражение върху начина, по който Германия ще подкрепя европейската интеграция", смята директорът на Bruegel.

Ще има значение и кой ще бъде партньорът в следващото правителство на Меркел (вижте повече тук). При запазване на голямата коалиция със социалдемократите Макрон - наречен от сп. Spiegel скъп (в буквалния смисъл) приятел - има по-голям шанс да разчита на известна гъвкавост в Берлин. Но ако ПСД влязат в управлението, подаръци няма да има. "С либералите Меркел ще е способна да направи по-малко отстъпки, отколкото със социалдемократите", обобщава Даниел Грос.

Да искаш и да можеш

Накрая ЕС ще мръдне толкова напред, доколкото е склонна да стигне Германия (вижте в останалите текстове от темата какво се очаква да се промени в еврозоната, отбраната, еврофондовете и миграцията). Макрон може да разчита на добра воля в Берлин, стига да не завърши безславно като поредния дошъл с големи надежди и провалил се френски президент. Що се отнася до останалите в ЕС, "те са възбудени от идеята за френско-германски мотор, който да тегли ЕС напред, но и леко нервни какво ще означава това за по-малките страни и тези извън еврозоната. Има го усещането, че не може да се подготвят решения за ЕС и да се налагат на другите. Затова има силно желание в Париж и Берлин да въвлекат други страни в тези разговори", казва пред "Капитал" Сузи Денисън от Европейския съвет по външна политика (ECFR).

Това отваря и възможности за България. Тя е поканена да има по-активна роля основно защото не се държи като Полша и Унгария, които, изглежда, искат от ЕС само да им дава пари и да не им се бърка във вътрешната политика. Подходящият момент обаче въобще не значи, че портите на валутния съюз и Шенген са широко отворени пред София. "Действително има политически тласък да се даде възможност на повече страни да се присъединят към еврозоната. Но според мен ще си остане трудно за България да убеди ЕЦБ, че е готова", отбелязва Даниел Грос. За Шенген също няма да се получи само със стискане на палци политическият пъзел в ЕС да се подреди благоприятно за нас. Така или иначе, разговорите сега започват. Добре е България да има какво да каже и покаже, за да не изпусне исторически шанс да седне на по-преден ред в ЕС.

9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    plf avatar :-|
    Plamen Florov
    • - 2
    • + 2

    Каква огромна разлика с нашето блато

    Нередност?
  • 2
    venziko avatar :-|
    venziko
    • + 3

    Ще започнат постепени промени и реформи в Европейския съюз . това трябва да се случи или всичко са само празни фойерверки https://www.youtube.com/watch?v=vCBR5qW6Tf0

    Нередност?
  • 3
    kilmer avatar :-|
    kilmer
    • - 1
    • + 3

    Сега бг има невероятен шанс да изпревари политически, а от там и икономически държавите от централна Европа, които са новите черни овце на ЕС. А това какво казал този или онзи министър от Германия или Австрия няма никакво значение! Значение има само какво ще се разберат Макрон и Меркел!!! И ако те решат БГ да е в ервозоната и Шенген ( а България е в позиция да поставя условия в момента - охрана на границата и мигрантите в Турция..!!!!) това ще стане и нашите управляващи са длъжни да го постигнат преди следващите парламентарни избори на всяка цена!!!

    Нередност?
  • 4
    nikolayv avatar :-|
    Nikolay
    • - 1
    • + 6

    Да седнем на по-преден ред? Какво сте яли? Не виждате ли, че това правителство напълно заличава държавността? Това е ясно и в Европа. С настоящата управляваща върхушка ще си останем дълбока периферия и безгласна буква, която Брюксел търпи.

    Нередност?
  • 5
    nikolalala avatar :-|
    nikolalala
    • + 2

    В тази статия не пише абсолютно нищо. Можехте просто да напишете “очаква се бавно движение” и да ни спестите параграфите... Само дето е натъпкана с линкове към още статии, барем завъртите още няколко прегледа... Винаги съм харесвал Капитал, но напоследък все по-трудно намирам нещо читаво за четене. Моля, стегнете се. Или ако сте решили да ставате кликбейт медия - давайте по-искрено...

    Нередност?
  • 6
    dorn avatar :-|
    dorn

    Или ще си подредим съдебната система ( неутрализиране на мините поставени още с приемането на конституцията ) или ще си останем теглени в ремаркето на ЕС.

    Нередност?
  • 7
    anton avatar :-|
    Антон Владимиров
    • + 1

    На всеки от нас в Б-я, следва да е ясно, без ЕС ние сме за... боклука...

    Нередност?
  • 8
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    Скоро, когато мюсюлманството стане официална религия на двете гостоприемни държави, Макрон може да си вземе за втора жена Меркел. Хем на възраст, хем и на име ще му е подходяща.

    Нередност?
  • 9
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев

    До коментар [#3] от "kilmer":

    Силно пожелателно мислене. В момента всичките козове на властта се използват за европейски протекции върху произвола в съдебната власт и държавните поръчки.

    Честно казано, почвам да предпочитам БСП - поне на тях ЕС им спира еврофондовете.

    Нередност?
Нов коментар