Sutrūkusi grandinė: nuostoliai ir galimybės

    Publikuota: 2020-02-26
    Patipato Janthongo („Zumapress.com“ / „Scanpix“) nuotr.
    svg svg
    Patipato Janthongo („Zumapress.com“ / „Scanpix“) nuotr.
    Redakcijos nuomonė

    Kinijoje siaučiančio ir į Europą jau persikrausčiusio koronaviruso padarinių Lietuvos ekonomika neišvengs – poveikis prognozuojamas ir per sutrikusias tiekimo grandines, ir per mažėjančią paklausą. Kartu tikimasi, kad susidariusi situacija atvers ir naujų galimybių – ieškoti kitų tiekėjų ir klientų, sudaryti naujas sutartis. Tarptautinės korporacijos dalį užsakymų pasiryžusios perkelti į Europą.

    Didžiausią galvos skausmą patiria pramonės įmonės, kurios iš Kinijos importuoja komplektuojamąsias detales, – sutrikus jų tiekimui, kitus gamintojus rasti būtų sudėtinga. VŽ jau rašė, kad įmonėms tenka dalį gamybos stabdyti, ieškoti alternatyvų vietoje ir tikėtis, kad koronaviruso epidemija artimiausiais mėnesiais bus sutramdyta. „Gavome pirmuosius signalus, kad, esant Kinijos pramonės izoliacijai, po poros mėnesių pradės trūkti aliumininių profilių, naudojamų modulių rėmeliams. Dalį jų pirkome Kinijoje, dalį – Europoje. Nedelsdami kreipėmės į Europos tiekėjus Italijoje ir sutarėme dėl didesnės aliumininių profilių tiekimo apimties“, – neseniai išgyventu nerimu dalijosi Julius Sakalauskas, saulės modulių UAB „SoliTek Cells“ direktorius. Anot jo, būtų sunku rasti pramonės sritį, kurios daugiau ar mažiau nebūtų paveikusi koronaviruso epidemijos sukelta sumaištis. Ir nieko keisto – Kinija užima 32,9% pasaulinės mašinų ir įrenginių, įskaitant komplektuojamąsias detales, rinkos.

    Kai kurioms Lietuvos įmonėms gali tekti ir stabdyti gamybą. Liutauras Byčius, UAB „Entech Grup“ savininkas ir vadovas, aiškina: „Kadangi gaminame liejimo formas elektronikos prietaisų korpusams, gamybinę įrangą ir įvairias detales užsakome Kinijoje. Sustabdžius Kinijoje gamyklas, neturėdami kitos išeities esame priversti stabdyti gamybą ir mes. O paskui mus – ir mūsų partneriai.“ Tai – smulkios ir finansiškai silpnesnės bendrovės, kurios, sustabdžiusios gamybą 2 ar 3 mėnesius, be pajamų neišgyvens.

    Problemų gali kilti ir kiniško kapitalo įmonei UAB „Elgama-Elektronika“. Didžioji dalis komponentų į Vilnių atkeliauja iš Kinijos – įmonės vadovas skaičiuoja, kad bendrovė turi atsargų 6 mėnesiams, ir tikisi, kad drastiškų priemonių neprireiks. Kitu atveju teks komponentų ieškoti kitose šalyse, tačiau už juos teks mokėti daugiau. VŽ kalbinti įvairių pramonės šakų atstovai baiminasi, kad jei per pusmetį koronaviruso epidemija nebus suvaldyta, lauks didžiuliai iššūkiai susirasti naujų tiekėjų.

    Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













    Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



     

    Neapibrėžtumas vyrauja ir didžiosiose pasaulio korporacijose. Pavyzdžiui, „Apple“ perspėjo investuotojus, kad tiekimo grandinės problemos riboja „iPhone“ gamybą, automobilių gamintojas „Hyundai“ nutraukė gamybą Pietų Korėjoje dėl dalių trūkumo, vasario 18 d. Didžiosios Britanijos automobilių gamintojas „Jaguar Land Rover“ teigė, kad dalys gali baigtis per dvi savaites.

    Lietuvos verslininkai mėgina įžvelgti ir gerąją padėties pusę – manoma, kad po šios epidemijos gamintojai sparčiau kelsis iš Kinijos ir gamybinis potencialas pradės greičiau augti Rytų Europoje ir Amerikoje. Bet tai užims laiko. Tomas Jaskelevičius, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos „Linpra“ prezidentas, savo vadovaujamos „Arginta Engineering“ įmonės pavyzdžiu gali patvirtinti – tarptautinės korporacijos, netgi Kinijai dirbant visu pajėgumu, dalį užsakymų perkels į Europą – minėta įmonė tokių užsakymų jau sulaukė, projektai pradėti derinti. Pasak verslininko, net jei gaminys kainuoja 30 ar 40% brangiau, korporacijos sieks apsidrausti, pavyzdžiui, penktadalį užsakymų perkeldamos į Europą – didieji koncernai į savo pirkimų politiką įsirašė punktą, kad nebegali turėti tiekėjų tik Kinijoje.

    VŽ nuomone, net ir tvyrant neapibrėžtumui dėl viruso poveikio ekonomikai, verslininkai panikai nepasiduoda ir mėgina ieškoti optimalių sprendimų. Jie vardija ir teigiamas krizės pasekmes: išmoko dar geriau planuoti, lanksčiau reaguoti į netikėtus pokyčius, prisitaikyti prie naujų rinkos sąlygų.

    REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

    Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

    Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

    Parašykite redaktorių komandai. Konfidencialumą užtikriname.

    G. Skaistė: bendras ES skolinimasis gynybai suteiktų daugiau finansinių galimybių Lietuvai 1

    Bendras Europos Sąjungos (ES) skolinimasis krašto apsaugos reikmėms suteiktų daugiau finansinių galimybių...

    Finansai
    2024.04.11
    Apniukusi ekonomika ir finansavimo sausra sekina verslumo daigus Premium

    Nepaisant verslumo rekordo – pernai įregistruoto didžiausio naujų juridinių asmenų skaičiaus per 25-erius...

    Mano verslas
    2024.02.28
    Pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 galima vienu metu 4

    Lietuvos sveikatos įstaigose vienu metu pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 bus galima nuo spalio 5 dienos.

    Verslo aplinka
    2023.09.25
    Sąskaitą gavo, žadėjo, bet nesumokėjo: kaip kovoti su skolininkais Premium

    Piktybiškai neatsiskaitantys klientai – beveik kiekvienam verslininkui pažįstama bėda, kurią skirtingų...

    Mano verslas
    2023.09.05
    Teisėsauga nutraukė tyrimą dėl COVID-19 testų, bet N. Grunskienė inicijavo patikrinimą

    Vilniaus prokuratūra liepą nusprendė nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl COVID-19 greitųjų testų pirkimo iš...

    Verslo aplinka
    2023.08.24
    PSO ir JAV institucijos sako stebinčios naują COVID-19 atmainą

    Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir JAV sveikatos priežiūros institucijos pranešė, kad atidžiai stebi...

    Verslo aplinka
    2023.08.18
    Kaip paruošti startuolį kelionei į užsienio rinkas? Premium

    Viena pagrindinių galimybių startuoliams plėstis greičiau ir greičiau gauti tarptautinių fondų investicijų...

    Inovacijos
    2023.08.16
    Prezidento patarėjas ragina iš naujo vertinti laikiną PVM lengvatą maistui 5

    Kovojant su skurdu Lietuvoje reikia iš naujo apsvarstyti laikinas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatas...

    Verslo aplinka
    2023.08.01
    Turinio viršenybės prieš formą principo taikymas mokesčių vengimo schemose: praktiniai pavyzdžiai Premium

    Bendrąja antivegimine taisykle vadinamas turinio viršenybės prieš formą principas, pagal kurį mokesčių...

    Finansai
    2023.07.13

    Verslo žinių pasiūlymai